Матеріали ЦО


Виховна година:   « Надзвичайні ситуації.
Правила поведінки під час НС соціально-політичного та воєнного характеру»
Мета: Поглибити знання учнів з питань цивільного захисту; повторити правила поведінки у складних ситуаціях та закріпити навички надання допомоги постраждалим; стимулювати розвиток витривалості, мужності, рішучості, кмітливості; виховувати почуття співпричетності до долі та проблем інших, відповідальність за близьких, оточуючих, власну Батьківщину.

Ознайомитись з конспектом виховної години Ви можете за посиланням 
 У 8 класі  був проведений урок на тему:" Найпростіші засоби органів дихання"

ДОДАТОК 1 
Класифікація НС

Надзвичайні ситуації поділяються на групи, залежно від характеру походження подій.
         Розрізняють 4 класи надзвичайних ситуацій:  природного, техногенного,
соціально-політичного та військового характеру.
Надзвичайні ситуації природного характеру - це наслідки
небезпечних геологічних, метеорологічних,морських та прісноводних явищ, природних пожеж, інфекційних захворювань людей, сільськогосподарських тварин, масового ураження сільськогосподарських рослин хворобами чи шкідниками, зміни стану водних ресурсів тощо.
Надзвичайні ситуації техногенного характеру (техногенний
породжений технікою і промисловістю) — це наслідок транспортних аварій, катастроф, пожеж, неспровокованих вибухів чи їх загроза, аварій з викидом (загрозою викиду) небезпечних хімічних, радіоактивних, біологічних речовин, раптового руйнування споруд та будівель, аварій на інженерних мережах і спорудах життєзабезпечення, аварій на греблях, дамбах тощо.
Надзвичайні ситуації соціально-політичного характеру — це
ситуації, пов’язані з протиправними діями терористичного та антиконституційного спрямування: здійснення або реальна загроза терористичного акту (збройний напад, захоплення і затримання важливих ядерних об’єктів, систем зв'язку та телекомунікації, напад чи замах на екіпаж повітряного чи морського судна), викрадення (спроба викрадення) чи знищення суден, встановлення вибухових пристроїв у громадських місцях, викрадення зброї, виявлення застарілих боєприпасів тощо.
Надзвичайні ситуації воєнного характеру — це ситуації, пов’язані з  
наслідками застосування зброї масового ураження або звичайних засобів ураження, під час яких виникають вторинні фактори ураження населення внаслідок зруйнування атомних і гідроелектричних станцій, складів і сховищ радіоактивних і токсичних речовин та відходів, нафтопродуктів, вибухівки, сильнодіючих отруйних речовин, транспортних та інженерних комунікацій.

ДОДАТОК 2

Як поводитися під час теракту?
Основні правила
Будь-яка людина за збігом обставин може виявитися заручником злочинців. При цьому загарбники можуть домагатися досягнення політичних цілей, отримання викупу і т.п. У всіх випадках ваше життя стає предметом торгу для терористів. Фахівці рекомендують в такій ситуації дотримуватися певних правил поведінки. Отже ...
До терористичного акту неможливо заздалегідь підготуватися, тому треба бути готовим до нього завжди.
Терористи зазвичай вибирають для своїх атак відомі та помітні цілі, наприклад, великі міста, міжнародні аеропорти, місця проведення крупних міжнародних заходів, міжнародні курорти і т.д. Обов'язковою умовою здійснення атаки є можливість уникнути пильної уваги правоохоронних структур, наприклад, догляду до і після здійснення теракту. Будьте уважні, перебуваючи в подібних місцях. Терористи діють раптово і, як правило, без попередніх попереджень.
Завжди, завжди, завжди уточнюйте, де знаходяться резервні виходи з приміщення. Заздалегідь продумайте, як ви будете залишати будівлю, якщо в ньому відбудеться ПП. Ніколи не намагайтеся вибратися з палаючої будівлі на ліфті. По-перше, механізм ліфта може бути пошкоджений. По-друге, зазвичай злякані люди біжать саме до ліфтів. Ліфти не розраховані на перевезення такої великої кількості пасажирів, тому дорогоцінні хвилини, необхідні для порятунку, можуть бути втрачені.
Якщо ви опинилися заручником:
По можливості швидше візьміть себе в руки, заспокойтеся і не панікуйте.
Підготуйтеся фізично, морально і емоційно до можливого важкого випробування.
Говоріть спокійним голосом. Уникайте викликає, ворожого тону.
Не допускайте дій, які можуть спровокувати нападників до застосування зброї і привести до людських жертв (не біжіть, не кидайтеся на терориста, не боріться, не вихоплює у нього зброю, не намагайтеся помиритися з терористом, умовити його, не благайте, не кличте сльозами до його доброті).
Переносите позбавлення, образи і приниження, не дивіться в очі злочинцям, не ведіть себе зухвало.
Для підтримки сил їжте все, що вам дають, навіть якщо їжа вам не подобається.
При необхідності виконуйте вимоги злочинців (особливо перші півгодини), не протіворечьте їм, не ризикуйте життям оточуючих і своєї власної, намагайтеся не допускати істерик і паніки.
На вчинення будь-яких дій (сісти, встати, попити, сходити в туалет), запитуйте дозволу.
Якщо ви поранені, постарайтеся не рухатися, цим ви зменшите втрату крові. Постарайтеся перев'язати рану хусткою, розірваної майкою або сорочкою.
Пам'ятайте: ваша мета - залишитися в живих. Будьте уважні, постарайтеся запам'ятати прикмети злочинців, відмітні риси їхніх облич, одяг, імена, клички, можливі шрами і татуїровки, особливості мови і манери поведінки, тематику розмов і т.д.
Пам'ятайте, що, отримавши повідомлення про ваше захоплення, спецслужби вже почали діяти і зроблять все необхідне для вашого звільнення.
Безпосередньо під час проведення операції по вашому звільненню дотримуйтесь наступних вимог:
Лежите на підлозі обличчям вниз, голову закрийте руками і не рухайтеся.
Ні в якому разі не біжіть назустріч співробітникам спецслужб або від них, так як вони можуть прийняти вас за злочинця.
Якщо є можливість, тримайтеся подалі від прорізів дверей і вікон.
Не обурюйтеся, якщо при штурмі з вами обійдуться жорстко, завдадуть вам моральну або навіть фізичну травму - дії штурмують в даній ситуації виправдані.
Бережіть себе.
  
ЯКЩО ВИ ОПИНИЛИСЬ В ЗОНІ ОБСТРІЛУ АБО ЯК ВИЖИТИ ПІД ЧАС ЗБРОЙНОГО КОНФЛІКТУ
Ще декілька місяців тому для кожного із нас повідомлення про жертви серед мирних жителів у гарячих точках нашої планети викликали тільки співчуття і ніякої тривоги за своїх близьких – мовляв, це коїться десь далеко, у нас цього не може бути, оскільки ми миролюбний народ і для збройного конфлікту у нас немає жодних передумов.
Але тривожні часи спіткали і нашу землю. Зовсім поруч, у східних областях  іде війна . Але  сьогодні ми не будемо аналізувати причини того, що відбувається і за яких обставин сталося те, що сталося. Сьогодні мова піде про те як вберегти себе і своїх близьких у лиху годину.  Нам із вами слід сподіватись на краще, але важливо бути підготовленим до будь-якого розвитку подій. Нехай ніколи і нікому не знадобляться правила дій на випадок потрапляння під артобстріл або бомбардування, але якщо це вже сталося, то що робити, куди бігти, як і де ховатися? На ці та інші питання спробую  вам дати відповідь
 Раптовий артобстріл
Якщо ви почули свист снаряда а через 2-3 секунди - вибух, відразу падайте на землю. Не панікуйте: вже те, що ви чуєте сам звук польоту, означає, що снаряд пролетів досить далеко від вас, а ті секунди перед вибухом лише підтвердили достатньо безпечну відстань. Проте наступний снаряд полетить ближче до вас, тому замість самозаспокоєння швидко і уважно озирніться навколо: де можна сховатися надійніше?

У разі, якщо обстріл застав вас у маршрутці, тролейбусі або трамваї - слід негайно зупинити транспорт, відбігти від дороги в напрямку «від будівель і споруд» і залягти на землю. Озирніться і очима пошукайте більш надійне укриття неподалік. Перебігати слід короткими швидкими кидками відразу після наступного вибуху.

Якщо перші вибухи застали вас у дорозі на власному автомобілі - не розраховуйте, що на авто ви зможете швидко виїхати із зони артобстрілу: ви ніколи не будете знати, в який бік перенесеться вогонь, і чи не почнеться далі обстріл, скажімо, з мінометів. Крім того, бензобак вашого авто додає небезпечного ризику обгоріти. Тому знову-таки: негайно зупиняйте машину і швидше шукайте укриття.

Не підходять для укриття:!!!!!!!!!!
- під'їзди будь-яких будівель, навіть невеликі прибудовані споруди. Від багатоповерхових будинків взагалі слід відбігти хоча б метрів на 30-50;

- місця під різною технікою (скажімо, під вантажівкою або під автобусом);

- звичайні підвали будинків. Вони абсолютно не пристосовані для укриття під час авіанальотів або ракетно-артилерійських обстрілів (йдеться про слабкі перекриттях, відсутність запасних виходів, вентиляції тощо). Є великий ризик опинитися під масивними завалами. Захаращення таких підвалів тягне ризик моментального пожежі або задимленості.

Ніколи не слід ховатися зовні під стінами сучасних будівель! Нинішні бетонні «коробки» не мають ні найменшого запасу міцності і легко розсипаються не тільки від прямого попадання, а й навіть від сильної вибухової хвилі: є великий ризик зсувів і завалів. Не можна також ховатися під стінами офісів і магазинів: від вибухової хвилі зверху буде падати багато скла, це не менш небезпечно, ніж металеві осколки снарядів.
Іноді люди інстинктивно ховаються серед будь-яких штабелів, в місцях, закладених контейнерами, заставлених ящиками, будматеріалами і т.п. - набирає силу підсвідомий рефлекс: сховатися так, щоб не бачити нічого. Ця помилка небезпечна тим, що навколо вас можуть бути легкозаймисті предмети і речовини: виникає ризик опинитися серед раптової пожежі.
Часом люди зі страху стрибають у річку, в ставок, фонтан і т.п. Вибухи бомб або снарядів у воді навіть на значній відстані дуже небезпечні: сильний гідроудар і, як наслідок - важка контузія.

Можна сховатися в таких місцях:
- у спеціально обладнаному бомбосховищі (якщо пощастить). Від звичайного підвалу дане бомбосховище відрізняється товстим надійним перекриттям над головою, системою вентиляції і наявністю двох (і більше) виходів на поверхню;
- у підземному переході;
- в метро (підходить ідеально);
- в любій канаві, траншеї або ямі;
- в широкій трубі водостоку під дорогою (але не варто лізти занадто глибоко, максимум на 3-4 метри);
- вздовж високого бордюру або фундаменту паркану;
- в дуже глибокому підвалі під капітальними будинками старої забудови (бажано, щоб він мав 2 виходи);
- в підземному овочесховищі, силосній ямі тощо;
- в оглядовій ямі відкритого (на повітрі) гаража або СТО;
- в каналізаційних люках поряд з вашим будинком. Це досить добре сховище, але чи вистачить у вас сил швидко відкрити важку залізяку? Важливо також, щоб це була саме каналізація або водопостачання і ні в якому разі не газова магістраль!;
- у воронках, що залишилися від попередніх обстрілів або авіанальотів.
У гіршому випадку - коли в полі зору немає укриття, куди можна перебігти одним швидким кидком - просто лягайте на землю і лежіть, закривши голову руками! Переважна більшість снарядів і бомб розриваються у верхньому шарі ґрунту або асфальту, тому осколки в момент вибуху розлітаються на висоті не менше 30-50 см над поверхнею.
Сховавшись в укритті, лягайте і обхопіть голову руками. Відкрийте рот - це вбереже вас від контузії при близькому розриві снаряда чи бомби. Не панікуйте. Займіть свою психіку чимось. Можна рахувати вибухи: знайте, що максимум після 100-го вибуху обстріл точно закінчиться. Можна спробувати подумки рахувати хвилини. По-перше, це відволікає, по-друге, так ви зможете орієнтуватися в ситуації: артилерійський обстріл не триває вічно, максимум - двадцять хвилин, авіаналіт - значно менше. У наш час не буває довгих бомбардувань, великі групи бомбардувальників не застосовуються.
Після закінчення обстрілу (бомбардування)
Залишаючи місце притулку, не давайте собі розслабитися. Тепер вся ваша увага має бути сконцентрована собі під ноги! Не піднімайте з землі ніяких незнайомих вам предметів: авіабомба, ракета або снаряд могли бути касетними! Бойові елементи часто розриваються при падінні, але можуть вибухнути пізніше, в руках - від найменшого руху або дотику. Вся увага - дітям і підліткам: не дайте їм підняти що-небудь з під ніг!
Найбільші втрати в югославському конфлікті були на самому початку війни серед цивільних людей, яких бойові дії застали блискавично: відсутність підготовки та дотримання елементарних правил - величезна небезпека, якої можна уникнути. І нехай наведені вище правила ніколи не знадобляться українцям.
       


ДОДАТОК 3

Пам’ятка «Як діяти якшо ти опинився в небезпечній ситуації»
1. Оціни рівень небезпеки. Якщо ситуація загрожує твоєму життю, часу на роздуми немає, дій негайно.
2. Якщо загрози життю немає, спочатку заспокойся.
3. Якщо сам впораєшся з ситуацією, склади план дій і виконуй його.
4. Якщо тобі потрібна допомога, звернися до рятувальних служб, родичів, сусідів, випадкових перехожих.
5. Якщо допомога не надходить, не втрачай надії, ситуація може змінитися на краще наступної миті.

  

Немає коментарів:

Дописати коментар